הגרפיטי המטורף של לונדון – המלצת זהב שאסור לפספס

%d7%92%d7%a8%d7%a4%d7%99%d7%98%d7%99-%d7%91%d7%9c%d7%95%d7%a0%d7%93%d7%95%d7%9fגרפיטי בלונדון, שכונת שורדיץ

בשנים האחרונות חלה עליה משמעותית בעניין של תיירים בשכונה שהייתה עד לפני שנים לא רבות שכונת מהגרים, מלאה בפשיעה, סמים וזנות. היום, מדובר על רובע אמנים חדש הממוקם במזרח העיר לונדון. שכונת שורדיץ היא המקום המושלם לחזות בו בציורי גרפיטי מדהימים, שהם כמו תערוכה שלמה המצויירת על האבנים, הגדרות והבתים, שהופכים את השכונה לנקודה מעניינת ומרעננת במזרח לונדון.

גרפיטי בלונדון והתפתחות שורדיץ כשכונת אומנים

השכונה נוסדה באמצע המאה השש עשרה, אז בית המלוכה הבריטי התנגד לפתיחה של ‘בתי עינוגים’ בלונדון. באותם ימים, שורדיץ לא הייתה אלא עיירה קטנה, מרוחקת מלונדון, שהייתה בעיקר הנקודה בה נפגשו כמה דרכים חשובות ולכן, הייתה מקום מפגש לסוחרים ולעוברי דרכים. שייקספיר, אשר החל בדרכו האומנותית כמחזאי המפורסם בכל הזמנים, פתח בעיירה, ביחד עם חברים נוספים את תיאטרון ‘הווילון’ שהיה המקום בו הוצגו לראשונה ממחזותיו של האומן הנודע.
בהמשך, במאה התשע עשרה, התפתחה העיירה והפכה לשכונה ולפרבר של לונדון רבתי. אומנים רבים מצאו את דרכם לתיאטראות שקישטו את השכונה. אפילו צ’ארלי צ’פלין החל בקריירת המשחק שלו ברובע שורדיץ, לפני שנסע לאמריקה והצליח שם בגדול.
לאחר מלחמת העולם השניה, אחרי ההפצצות הגרמניות שהרסו חלקים נרחבים מהרובע הבוהמייני, ירדה קרנה של השכונה והיא הפכה למקום משכנם של מהגרים, פועלים בני המעמד הנמוך ואוכלוסייה נחלשת ביחס לתושבי השכונות שנחשבו טובות יותר, במרכז לונדון.
בסוף שנות התשעים, השטח התחיל לבעבע ואומנים חזרו למלא את רחובות השכונה המפורסמת. במחסנים שהיו מקום עבודתם של הפועלים ובני המעמד הנמוך, הפכו למשרדים, גלריות, בתי קפה ומסעדות. כל אלו יצרו אז ויוצרים עדיין תמהיל מעניין ומיוחד של בני מעמדות שונים, המתגוררים באותה השכונה.

הציורים על קירות השכונה מספרים את הסיפור של אומנות הגרפיטי

החיבור בין האומנים הצעירים והשכונה שהייתה מוזנחת תקופה ארוכה, יצר תרבות חדשה. האומנים החלו לצייר על קירות הבתים והגדרות בשכונה, מה שהפך את האזור לכמו תערוכה גדולה, המוצגת בין הבניינים. אנחנו לא מדברים על גרפיטי של כתובות נאצה או מילים נטולות הקשר. הציורים ברחוב הם מלאכת מחשבת ומעשה אומנות של ממש, נטולי מילים ומלאי הבעה.
לאורך השנים, הגיעו עוד אמני רחוב לשכונה כדי להטביע בה את חותמם. תוכלו למצוא בין הקירות ציורי אומנות של אומנים מאוסטרליה ומיפן, מאמריקה ומכל רחבי אירופה. אפילו כבשה אחת של אחד בשם קדישמן, קיבלה מקום בין הרחובות של השכונה המתפתחת.

כדאי להשקיע ולבחור סיור מקצועי העוסק בגרפיטי בלונדון

משום שמדובר על תערוכה לכל דבר, גם אם היא ממוקמת ברחוב, תמיד טוב להיות מלווים במדריך או מדריכה המכירים את האזור היטב ובקיאים בסיפורים המתוארים על הקירות. הסיורים לא יקרים בדרך כלל והם הופכים לאטרקציה של ממש, לכל דבר ועניין.
אל תשכחו כמובן, לבקר באחד מהברים, המסעדות הנפלאות ודוכני האוכל הממלאים את הרחובות. אם אתם רוצים לאכול טוב ובעיקר, ליהנות מאלכוהול משובח ואווירה צעירה, זה בהחלט המקום עבורכם.
עוד טיפ קטן מאיתנו, בסוף השבוע, בנוסף לכל הטוב הזה, נפתח שוק מקומי. השוק מכיל דוכנים של מוכרי עתיקות לצד אמנים מקומיים המציעים לרכוש את היצירות שלהם.

הציורים מתחלפים כל הזמן, תמיד יש מה לראות על גרפיטי בלונדון

השכונה מתפתחת כל הזמן. בכל ביקור שלכם בעיר תמצאו ציורים חדשים ופרשנויות של אמנים מקומיים למתרחש בעולם. לצד אמני הרחוב המופיעים לכל תשועות ההמון, תגלו כי שורדיץ היא השכונה השווה בלונדון, היא גם המקום המושלם לראות גרפיטי בלונדון וליהנות מאומנות חדשה ותוססת.

מוזיאונים מומלצים בלונדון לשנת 2022

לונדון היא אחת מהערים עמוסות ההיסטוריה, תרבות ואומנות הגדולות באירופה ובעולם בכלל. שלל המוזיאונים בעיר מספקים הצצה נהדרת לשפע התכנים והמיצגים הזמינים בעיר, לתרבות וההיסטוריה הבריטית, היסטוריה של תרבויות נוספות שבריטניה באה איתן במגע ואפילו ההיסטוריה של הטבע. כל מטייל יכול להתרשם מהמוזיאונים המגוונים,
העצומים והמפוארים בעיר

קרא עוד »

מסעדות אטלקיות מומלצות בלונדון

אין צורך להרחיב על נפלאות המטבח האיטלקי ועל החיבה הרבה שלנו הישראלים אליו. גם הבריטים, שמצטיינים בייבוא של טעמים וריחות מסביב לעולם, מחבבים מאוד את המטבח האיטלקי, והרי לפנינו שלל מסעדות מדהימות מארץ המגף

קרא עוד »
סיורים בעברית בלונדון